I helgen unnade jag mina fötter en omgång hos Kicki på Desideria. Faktum är att det är något som jag kommit fram till är ett välbehövligt måste eftersom jag inte alltid är så snäll emot mina fossingar med tanke på hur många mil de trampar runt i höga klackar.
Kicki är specialist i medicinsk fotvård och det är en enorm skillnad mot att “bara” få pedikyr eftersom Kicki även förebygger problem och självklart åtgärdar och ger goda råd om problemen redan uppstått.
När jag ändå får en genomgång brukar vi avsluta med att göra tårna extra fina också med sk. gelcolor eller gellack. Gelcolor har verkligen underlättat mitt liv eftersom en lackering med gelcolor ser lika snygg ut efter 3-4 veckor som när den är nygjord! På bilden ovan är det 4 veckor sedan förra lackeringen.
Råttan var självklart med och väntade tålmodigt på sin tur..
Dock tyckte hon det blev lite tröttsamt efter en stund..
Då var det extra uppskattat att Doktor Helen tittade in för att se att vi hade det bra..
Inte helt fel att bli serverad bubbel på salongen. Vi var ju tvungna att fira att Helen äntligen är hemma efter en välbehövlig solsemester och att det var helg såklart!
Just nu erbjuder Kicki 20 % rabatt på all medicinsk fotvård och gelcolor/gellack på både händer och tår! Det enda du behöver göra för att utnyttja rabatten är att nämna koden ÅZA när du besöker Kicki. Jag lovar att det är väl värt varenda krona! Erbjudandet gäller t o m den 28 februari.
HÄR hittar du prislistan (scrolla ner) för de behandlingar Kicki erbjuder och HÄR kommer du till onlinebokningen.
Ha en fin dag!
Kram Å












0 kommentarer