Min fantastiska far brukade säga “den som inga syskon har, vet inte vad äkta hat är” och faktum är att jag är benägen att hålla med honom. Det finns nämligen inte en människa på jorden, som jag varit så osams med, och “hatat” så mycket som min lillebror.
Det finns verkligen otaliga historier om min bror och mig, som när han körde över mig med lastbil, brottade ner mig och dunkade mitt huvud i köksgolvet, snodde min moppe, snodde min värsta oväns moppe etc… Men när det väl gäller har vi alltid stått på varandras sida.
Jag minns särskilt en jul. Efter att vi klätt julgranen, tillsammans med vår ömma moder, åkte våra päron iväg på ett ärende. Naturligtvis tog det inte många minuter för mig och brorsan att bli osams, och hitta något att slåss om. Vi slogs så att julgranskulorna yrde och i samma ögonblick som granen välte hörde vi mamma och pappa köra uppför backen (vårt föräldrahem ligger på ett berg).
Hade det varit världsmästerskap i att bli sams så hade vi vunnit lätt! På fem röda, reste vi granen och klädde den tillsammans, med de återstående kulorna. Mamma och pappa undrade såklart vad som hänt med granen och jag vill minnas att vi unisont skyllde på gamla Sara, vår tax.
På tal om föräldrahem försöker vi alltid gå en långpromenad i vår hemby, med omgivningar, när jag besöker brorsan. Det finns dock ett hus som skämmer Lidnäsvägen något oerhört. Nämligen huset jag är född i och som jag flyttade ifrån när lillebror skulle komma till världen. För många år sedan köptes det av tyskar, som vanvårdat stället till oigenkännlighet och besöker sitt “sommarställe” några dagar per år. Ledsamt så det förslår!
För övrigt är Lidnäs, med omgivningar, magiskt.
Särskilt förtjust är jag i rundan som går genom bokskogen på Norragärdet.
Visst är det nästan overkligt vackert?
Man kan bara drömma om vad en ek som denna (och en retlig lillebror) upplevt genom åren.
Nu för tiden är det inga slagsmål utan mest bara kärlek och omtanke mellan mig och min bror. Och efter allt vi har gått igenom tillsammans den senaste tiden, i form av förlusten av vår far, situationen med vår mor, skilsmässor, etc, är vi starkare tillsammans än någonsin, Snygg-Brorsan och jag. Kram Å










Ja han är verkligen fin! ❤️ Och det viktigaste, han verkar vara det på insidan med.
DET är han!❤️❤️
Gillar han något äldre kvinnor, din snyggbrorsa?😉
Åldern är bara en siffra. Eller?😘
Har du fortfarande dina affärsversamheter med din “svägis” och hur funkar det i så fall? Ni verkar så snälla allihop så jag kan tänka mig att det går bra, vore intressant att läsa om hur man löser sånt. Det är många som förblir vänner efter skilsmässa men även för andra i familjen så påverkar det ju (som för dig och jag har också varit i liknande sits). Man liksom väljer det inte själv men påverkas ju ändå.
Tyvärr har det runnit mycket vatten under broarna, så vi har inga verksamheter ihop längre. Kram
Har du skaffat nytt boende? Eller du väntar tills allt är klart med det du har nu?
Vår nya granne, vi bor i radhus på 120 kvm, köpte huset för 8 månader sen men blir inte av med sin tre rummare. Nu vet dom inte hur de ska göra, de kan inte ha dubbelt boende hur länge som helst.
Jajjemän, jag drar mig någon mil hemåt…
Tyvärr är det ju inga vidare säljtider men jag har beslutat mig för att inte sälja till något underpris. Då väljer jag att hyra ut ngt år istället.
Så vackert det är i Småland! Själv är jag född i Växjö men då mina föräldrar härstammade från Västerbotten flyttade vi då jag endast var 5 år gammal tillbaka hit upp. Men småländskan och det vackra landskapet kommer jag nog alltid att sakna 🙂
Fint att höra att du har Småland i ditt hjärta. Kram
Ja, han är riktigt snygg. Rent sexig. Jag är också singel! Jag skulle gärna vilja gå på en dejt med honom (bor i Sthlm, men det går ju att lösa). Och det bästa av allt – då hade man ju blivit släkt med dig!! Och även fått din mamma, som verkar helt underbar, som svärmor!
Hahaha, du får väl kasta ut en krok…. Tack för fina ord. Kram
Ja du syskon ja, under pandemin tror jag min s.k/föredetta syster fick covidinfektionen inne i hjärnan, jag blev anklagad och utskälld för saker som var helt tagna ur luften. Och nej jag har ingen syster längre. Blod är inte tjockare än vatten.
Kram o lycka till med försäljningen
Instämmer, blod behöver inte vara tjockare än vatten. Tråkigt när det blir osämja. TACK snälla! Kram
Hahaha!!! Så kul att läsa 😂 Stackars tax som fick skulden 😂 Som ensambarn har jag haft svårt att förstå när mina barn bråkar med varandra, haha!
Ja det var verkligen mest synd om taxen! Kram
MmmMMM! Fattar varför han kallas snygg brorsan!🤪
Hahha, ellerhur?! Kram