“Allt ser bra ut på röntgen. Inga tecken på spridning någonstans.”
De två meningarna är bannemig det bästa någon sagt till mig på mycket länge och den som yttrade dem var överläkaren på onkologen i Växjö för en stund sedan.
Att ringa pappa och mamma, be dem sätta på högtalartelefonen och med glädjetårarna rinnande nerför kinderna kunna lämna det beskedet är bland det vackraste och viktigaste jag har gjort.
Visst väntar en tuff tid med cellgifter, strålning och hormonbehandlingar men jag tror banne mig inte det är cancern som kommer ta kål på min fantastiska far!
TACK än en gång för allt stöd, all kärlek och all omtanke som visats oss. Jag är 100% övertygad om att det har haft en stor betydelse för det positiva beskedet efter operationen och måndagens skiktröntgen.
Pappa vs Bröstcancern 2-0. //Å










Så himla skönt för er alla💛 Ha en trevlig helg och var rädd om varandras ☀️
Vad underbart att höra ❤👌❤
Massa kramar till både DIG o dina fina föräldrar ❤
Vad bra och vilket skönt besked. Det här fixar ni tillsammans. Kram och hälsa Pappa 🤗❤️
Hälsa å Lycka till. 😊 ♥️
Åh vilket bra besked till er alla 🙏❤
Härligt att läsa 🙏🏽🙏🏽❤️❤️❤️
Men grattis vad roligt för din pappa och självklart för hela familjen 😁. Kram på er allihop ❤️!