Wow vilken energiboost jag fick igår. Så med facit i hand gjorde jag helt rätt i att lämna Råttan i Päronens omvårdnad och åka upp till Stockholm efter att ha levt kloss med sjuk fralla i 1 1/2 vecka.
Igår var det nämligen ett gäng härliga tjejer, du vet sådana som ger mer energi än de tar, som samlades för att överraska vännen Annelie som just fyllt jämnt.
I mitt tal till Annelie citerade jag Astrid Lindgrens “döden, döden”. Ett uttryck hon och systern började alla samtal med på ålderns höst för att inte behöva prata mer om elände utan fokusera på det bra.
Lite på samma sätt var det nämligen när vi träffades igår. Vi började med att prata lite om eländen, krämpor och att inte räcka till. När vi var klara med det släppte vi bekymren och gick all in på att ha en härlig kväll tillsammans. Vilket vi sannerligen hade på mysiga M/S Molly.
Vad som sades på Molly stannar på Molly men alla var eniga om att energiboosten vi fick av timmarna tillsammans inramades av så mycket kärlek och värme till varandra och till Annelie att vi hade kunnat hålla igång ett större kärnkraftverk.
Tänk vad viktigt det är att omge sig med människor som ger mer energi än de tar. T o m det dåliga samvetet för Råttan rann av mig efter att jag pratat med mamma som rapporterade att läget hemma var stabilt.
Vi bjöds på så mycket gott för både magen och själen. Skratt blandat med allvar och eftertanke. Men framförallt kärlek, respekt och omtanke för varandra!


Tack alla fantastiska kvinnor för ett helande kväll tillsammans med födelsedagsbarnet Annelie som jag än en gång vill hylla för den underbara person hon är och gratulera till ytterligare ett år av visdom. //Å












Vilken härlig kväll ni verkar ha haft!! Så mysigt och upplyftande att få umgås med människor som ger en massor med positiv energi.