Ikväll är jag arg som ett bi och upprörd som en skakad Martini. Hur i H-E är det möjligt att detta med den Kurdiska Räven ens kan hända? Det är fanken minst lika uppåt väggarna som att vi tillåter en galen dansk bränna Koranen! 1-1 i dumhet Sverige-Turkiet säger jag. Vad säger du?
BAKGRUND
Rawa Majid misstänks leda ett kriminellt nätverk som säljer narkotika över hela Sverige. På ett tillslag i Södertälje fann man enligt uppgifter uppemot 100 kilo narkotika i form av amfetamin och ecstacy och närmare 40 skarpa skjutvapen, däribland fem automatvapen. Mysigt nätverk med andra ord.
Tre personer sitter redan häktade i härvan och misstankar riktas alltså också mot den ”kurdiska räven” Rawa Majid, som begärs häktad i utevaro misstänkt för synnerligen grovt narkotikabrott och synnerligen grovt vapenbrott. Häktningsförhandlingen hålls imorgon i Södertälje tingsrätt.
Rawa Majid har varit internationellt efterlyst och häktad i utevaro sedan augusti 2020! Förra året begärde Sverige att få honom utlämnad men fick då nej från Turkiet, där han har blivit medborgare.
Bra där Turkiet, ni kan inte släppa in oss i NATO för att en galen dansk bränner Koranen i Sverige, men ni härbärgerar gärna en gullig kille som Rawa Majid eftersom han fiffigt nog gått och blivit medborgare?!
Jag lyssnade på en mysig röstinspelning med Rawa Majid från 2021 och efter min högst oprofessionella analys säger jag JA till NATO och NEJ till Rawa Majid 7 dagar i veckan! Vad säger du? //Å
“Tjena grabbar, läget? Animal här. Ville bara hälsa att ingen rör Strängnäs. Strängnäs är mitt område och ingen ringer XXXX eller XXXX en gång till. Får jag höra ett enda hot – Örebro, Vivalla, jag vet inte, tralala. Vem som än ringer, jag kommer knulla er från topp till tå. Det här är sista gången jag säger det. Sen det blir newroz (nyår). Det blir fyrverkeri. Jag kommer smälla varenda trapp, skjuta varenda huvud. Jag njuter av det här. Jag hoppas att ni läser nyheterna.”










Jag håller med dig. Sedan ska inte Turkiet säga något om Sverige. Betalar man tillräckligt mycket så kan ingen röra dig. Idioter. Sedan är det fel att bränna Koranen också en idiot. Jag är irriterad.
Kram
Jag är också irriterad och håller med dig Lars. Kram
Jag försvarar absolut inte det danska puckot på något sätt. Han fick ingen uppmärksamhet i Danmark och då åker han hit och genast springer vissa grupper hans ärenden. Dvs ger honom uppmärksamhet. Samtidigt. Har någon blivit skadad? Har han dödat någon? Ser ändå vissa skillnader. Vissa skriker om att utvisa utländska brottslingar för vi ska inte betala. Nu har vi inte kurdiska räven i Sverige, men ändå styr han sitt kriminella nätverk här och det är ju inga snälla små gossar vi talar om. Erdogan verkar inte se ett problem med honom och helt uppenbart har vi olika åsikter om vad “kränkande” är.
Kloka tankar. Kram Å
Detta är rena vansinnet det som sker! Blivit medborgare? Trodde han var kurd med dubbelt medborgarskap?
Turkiet får en väldans massa pengar i bidrag från Sverige och det funkar perfekt att ta emot🤯
Erdoğans nej till Sverige i NATO är bara löjligt!
Envåldshärskare, Diktator kalla det vad man vill, jag gillar dem inte och tyvärr är de många. Räven får gärna sitta i fängelse i Turkiet istället bara han åker in och får sona sina brott. Fruktansvärd utveckling.
Ang. han som brände koranerna så har även han dubbelt medborgarskap så han är tyvärr svensk också🥴 Men nej man eldar inte upp varken koraner, biblar eller annan helig skrift anser jag.
Oj vad långt & spretigt detta blev🫥
“Räven” är svensk och turkisk medborgare. Han har ju köpt sitt medborgarskap i Turkiet. Lite ironiskt att Erdogan inte gillar kurder men att släppa en kurdisk brottsling tänker han inte göra. Han bör sitta i fängelse i Sverige om han någonsin blir dömd. I Turkiet kan du uppenbarligen muta dig till vad som helst så vem vet om han ens får straff där? Alla bör bojkotta Turkiet som resmål för alltid.
JA jag får erkänna att min eventuella nyfikenhet att besöka Turkiet har försvunnit…
Ironiskt i ordets rätta bemärkelse!
Kram
Nej då, jag förstår precis och håller med dig till punkt och pricka! Väl rutet! Kram
Ja vad säger man egentligen, inget förvånar längre och tyvärr blir det bara värre och värre. T.o.m i lilla Tibro har det hittats knark som tillhör den sympatiska kurdiska räven. Alla de här är våldsamma människor som inte har tillstymmelse till samvete utan begår brott och mördar till höger och vänster. Jag undrar vad de skulle tycka om någon rör deras barn, föräldrar eller någon annan i deras familj. Men det är väl som vanligt, en jävla skillnad på skit och pannkaka. Man blir så less på vart Sverige är på väg så man orkar snart inte öppna en tidning för det är bara elände och våld. När det gäller koranbrännaren Salwan Momika så tycker jag han ska åka hem till Irak och bränna lite koraner så får vi se hur kaxig han är efter det. Men som alla andra kräk så är han förmodligen för feg för det, det är bättre att göra det i Sverige för hamnar han i finkan så får han eget rum, får antagligen ha egen tv/tv-spel/dator, får bättre mat än våra barn och gamla + pizza på fredagarna. Kör ut alla de här idioterna (inkl. Erdogan) i en stenöken, ge dom varsin slangbella så kan de skjuta lite sten på varann ett tag. Kram kram!!!
Anki for President!!! Ord och inga visor. Det gillar jag! Kram
Vi skulle nog kunna byta Rawa Majid mot alla PKK terrorister Sverige huserar om man verkliga hade velat från regeringens håll
Tror din analys är rätt…..