“Din fula jävla fitta, du är inte bara fet och misslyckad. Du är en värdelös mamma som borde lämna ifrån dig din son och hoppa från Ölandsbron”…
Jag misstänker att du undrar om jag inte är riktigt klok och har ätit huggorm till frukost när du läste meningen ovan men så är det inte. Istället har jag just blivit bjuden på en härlig födelsedagsfrukost med sång och presenter på sängkanten och känner mig allt annat än fet och misslyckad. Meningen är ett citat från det senaste poddavsnittet med mig och My Martens när vi pratar om näthat, våra värsta upplevelser och hur vi hanterar nättrollen som tyvärr snärjer sig in i de flesta bloggares liv med jämna och ojämna mellanrum.

Vi tycker inte att det är ok att att utsättas för näthat även om man valt att vara en offentlig person men det finns de som anser att man får “tåla det” när man outar sig så mycket som vi gör. Vad tycker du?
Vi är i alla fall rörande överens om att nättrollen måste utrotas och bekämpas med alla medel och att det är betydligt viktigare att kämpa för att sprida kärlek och glädje på nätet än hat och elände!
Vill du lyssna på det senaste avsnittet där vi pratar om näthat i MultiMammorna hittar du det HÄR.
Nu ska jag fortsätta fira födelsedag. Vi hörs igen senare.
Kram Å










Ni båda är bara så bra,äkta,ärliga,snygga och jäkligt bra mammor (även att jag inte känner er. Massa kramar ❤❤❤
Grattis 😉 på födelsedagen. Och även bra podd idag med 😉 ♥ Kram M
Jag älskar eran podd!
Grattis på födelsedagen!
Varma grattiskramar på din dag!!
Säger det igen, ni är så bra!! 👍👍 Grattis! 💐
Hej åza lyssnat på er podd igen, att som fastvuxen i soffan😀 Så intressant och få höra med era egna ärliga ord. Samtidigt skrämmande o otäckt hur långt vissa kan gå. Ni är fantastiska, sååå roligt att lyssna på. Kram från mig
Hej Åza Har lyssnat på er idag. Ni är så underbara så man kan bara älska er båda kram till er båda
Instämmer med övriga talare! Grattis på födelsedagen / kram fr AnneM
Hej! Vi får aldrig aldrig tåla eller acceptera näthat. Om vi tåler detta så flyttas gränsen för nätahatet bara längre och längre fram och det blir grövre och grövre.
Stå på dig!!!
Per
Det lovar jag göra Per. Tack!
Grattis igen även här i bloggen =)
Tror att ingen vill ha elaka kommentarer i sina bloggar men att ifrågasätta är inte samma som näthat och så tycker jag att det är även mobbning och kanske även näthat att släppa fram kommentarer med namn på andra personer då dessa bli då uthängda och kränkta medvetet i den bloggarens sida vilket ingen vill, hoppas jag =)?
Intressant ämne som följs av mycket dubbelmoral hos många <3
Ja tyvärr är det inte ovanligt med människor som inte lever som de lär. Sedan har ju alla rätt att göra fel om man drar lärdom utav det och försöker göra bättre. Nej, självklart är inte ifrågasättande det samma som näthat men man kan ju lägga fram sina frågor på mer eller mindre trevliga sätt. Tack igen för grattis! Kram Å
Har lyssnat på er nu.Måste säga att ni är superduktiga. Tråkigt dock att ni fått ta emot så mycket skit. Mobbning och nättroll är fruktansvärt. Varför kan vi inte istället ge varandra mer kärlek. Behandla andra så som du själv vill bli behandlad.Om alla levde efter det ordspråket skulle varken mobbning eller näthat finnas. Grattis i efterskott på födelsedagen Åza. Skickar en stor kram till er båda och tackar er för en jättebra och äkta podd.