Första måndagen i november, den kändes sådär att vakna till om jag ska vara riktigt ärlig. Måndag har aldrig varit min favoritdag och november är definitivt inte min favoritmånad.
Men igår lovade jag ju Universum att tänka positiva tankar så vi lämnar det och fokuserar istället på att färgerna fortfarande är vackra i naturen, att temperaturen just idag är högre än normalt för årstiden samt att det är mysigt med mörker och tända ljus.Något annat som gör mig glad är att sonen (oftast) är väldigt förtjust i maten som serveras hos mig och det är intressant att han har börjat samla på sig recept som han ska laga när han flyttat till egen lya, vilket jag i o f s tror kommer dröja ett bra tag..
Startar veckan med att bjuda på “ett perfekt flytta hemifrån recept” enligt sonen. Varsågod, en snabb, smidig, smarrig och billig ost- och skinksås med pasta! //ÅOst- och Skinksås med svamp och sweet chili
3 rejäla studentportioner
1 förpackning Kelda pastasås fyra ostar
1 förpackning strimlad rökt skinka
1 burk skivade champinjoner
1-2 pressade vitlöksklyftor
3 msk Sweet chilisås
1 tsk oregano
Salt, svartpeppar
Spaghetti
Broccoli
Gör så här: Koka spaghettin samtidigt som du värmer upp pastasåsen och tillsätter skinka, champinjoner, vitlök, oregano och sweet chilisås. Krydda eventuellt med salt och peppar. Servera gärna med broccoli och lite kål och lökfräs om du vill dryga ut pastan.
Hej
Jag är nog i mångt och mycket som dig✨
Meeen jag måste bara gilla November…har 2 ”barn” som fyller år denna veckan. Den äldsta sonen nu den 4/11 och yngsta, vår dotter den 6/11…men det är en tung och mörk tid vi skall igenom🤨
Låt det bli advent snart🙏🏻
Vi har precis flyttat och röran har varit total. Både inombords och visuellt! Nu idag är det lite bättre men nu har ”allt” det jag inte vill se har flyttat upp på nästa våning🤪så det får bli nästa uppdrag de närmsta dagarna😇
Ha det gott
Kram Maria🌸
Ja nu ser vi verkligen fram emot advent. Lycka till i flyttröran. Kram❤